przejdź do zawartości

O nas

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i punktualność. Nowe wymagania oraz oczekiwania klientów narzucają nam konieczność stałego doskonalenia świadczonych usług. Chcemy, aby nasz zakład był przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla mieszkańców miasta.

Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. obsługuje 21 linii komunikacyjnych, w tym jedną nocną, mając do dyspozycji 58 autobusów. Wszystkie nasze autobusy są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dostępne dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. Rocznie MZK przewozi około 10 milionów pasażerów. Są nimi nie tylko mieszkańcy Konina, ale także gmin Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów i Stare Miasto. Kierowcy pokonują rocznie około 3,5 miliona kilometrów. MZK może pochwalić się wieloma osiągnięciami. W 2004 roku przyznano Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, w zakresie przewozu osób w lokalnym transporcie zbiorowym. Otrzymał także certyfikat „Najwyższa jakość w motoryzacji”, przyznany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie badań nad Jakością. Docenione zostało również wprowadzenie przez MZK w Koninie we wrześniu 2006 roku pionierskiego w kraju systemu przekazywania na przystankach informacji o poruszaniu się autobusów. Właśnie za to w ręce zakładu trafiła statuetka HIT-a oraz wyróżnienie w konkursie „Przedsiębiorstwo Plus Technologia”, przyznane w V kongresie technologicznym. W roku 2009 Miejski Zakład Komunikacji otrzymł tytuł i Certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play" 2009.
Komunikacja miejska w Koninie wozi pasażerów już od 46 lat. Początkowo wchodząc w skład Oddziału Dróg i Ulic Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, jako Zakład Komunikacji Autobusowej. Początki były skromne. ZKA zatrudniał zaledwie kilkunastu kierowców i dysponował 5 Jelczami.

W 1983 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stało się samodzielnym podmiotem gospodarczym, jako przedsiębiorstwo państwowe. Dwa lata później przeprowadziło się do nowo wybudowanych obiektów zajezdni autobusowej przy ul. Buczka oraz przejętych od PGKiM budynków przy ul. Nadrzecznej. Mimo zwiększenia bazy technicznej i taboru autobusowego przedsiębiorstwo borykało się z różnymi trudnościami. Na początku lat 90-tych MPK miało 90 autobusów. Rocznie przewoziło około 20 mln pasażerów.

Nowy etap rozpoczął się w 1991 roku. Wtedy to, decyzją Rady Miasta Konina firma została przekształcona w Miejski Zakład Komunikacji. Wiązało się to z nową formą organizacyjną. Z przedsiębiorstwa MZK stało się zakładem budżetowym.
Od 28 czerwca 20218 roku firma funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

 
BIP MZKMiasto KoninFundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoUnia Europejska
© 2020 MZK w Koninie Spółka z o.o.
created by PERSABIO
facebook MZKtwitter MZKNapisz do nas