przejdź do zawartości

Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności

"Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności" to hasło tegorocznej 20. edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który dziś inaugurujemy i będziemy obchodzić do 22 września. Ta europejska inicjatywa służy wsparciu korzystania z transportu publicznego jako wydajnego, przystępnego cenowo i niskoemisyjnego rozwiązania w zakresie mobilności dostępnej dla każdego. Wybór tegorocznego tematu przewodniego jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa - i świat - odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego.
Od wielu lat Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. przygotowuje na ten czas wiele akcji, które mają przekonywać mieszkańców Konina, jak ważna dla dobrego funkcjonowania miasta jest komunikacja miejska oraz jakie korzyści płyną z ograniczania ruchu samochodowego na naszych ulicach. Będziemy zachęcać, by zamiast jechać autem, wybrać autobus, rower, hulajnogę elektryczną lub pójść pieszo, bo tak jest po prostu lepiej dla zdrowia i dla środowiska.
Tak jest również w tym roku. 18 września zapraszamy do poznania komunikacji miejskiej od kuchni, czyli na „Dzień otwarty na Zajezdni MZK - sportowy piknik wśród autobusów”. Od godziny 11:00 do 17:00 teren naszej zajezdni zamieni się w park rozrywki, bo przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji. Będą zabawy sportowe dla najmłodszych, slalom na hulajnogach elektrycznych dla starszaków, fotobudka z podkładkami ze zdjęciem dla każdego. A dla miłośników komunikacji miejskiej niebywała okazja, by w jednym miejscu obejrzeć wszystkie autobusy z taboru MZK naraz. Oczywiście nie zabraknie  autobusowych przejażdżek do przeszłości, tym razem na pokładzie Autosana H9-35. Będziecie mogli dotrzeć nim na zajezdnię historyczną linią A lub wybrać się na turystyczną przejażdżkę z przewodnikiem z Retro Transu po konińskiej starówce. Jednak największą gratką będzie niewątpliwie symulator komunikacji miejskiej. Każdy chętny sprawdzi się za kierownicą autobusu i choć przez chwilę poczuje się, jak nasz kierowca. Będzie można również zbadać swój refleks na refleksomierzu. Przyjdźcie koniecznie, bo będzie się działo.
W tym roku chcemy również zwrócić Waszą uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży. Dlatego wspólnie z Portalem LM, Stowarzyszeniem Retro Trans oraz firmą O fotelikach przygotowaliśmy film, w którym pokazujemy Wam kilka prostych zasad, jak bezpiecznie podróżować z dziećmi. A podczas dnia otwartego będzie możliwość, by specjaliści od bezpiecznego przewożenia dzieci sprawdzili foteliki w waszych autach i ocenili je pod kątem poprawności mocowania.
Film znajdziecie tu: https://www.youtube.com/watch?v=gQLp_gHX-H0
Ostatni dzień Mobility Week - 22 września -  to Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dni, na mocy uchwały Rady Miasta Konina, komunikacja miejska jest bezpłatna dla każdego. Będziecie mogli się sami przekonać, że podróżowanie publicznym transportem zbiorowym, świadczonym przez Miejski Zakład Komunikacji w Koninie, jest wygodne, komfortowe i bezpieczne, a co najważniejsze, przyjazne środowisku. Wybierając bowiem komunikację miejską, ograniczamy emisję spalin i hałas w mieście oraz wpływamy na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.
 
Korzystajcie ze zrównoważonej mobilności, wybierajcie przyjazne środowisku środki transportu i dbajcie o zdrowie!
 
BIP MZKMiasto KoninFundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoUnia Europejska
© 2020 MZK w Koninie Spółka z o.o.
created by PERSABIO
facebook MZKtwitter MZKNapisz do nas