przejdź do zawartości
Aktualności

Koniec okresu przejściowe przystanków na żądanie

1 stycznia kończy się okres przejściowy PRZYSTANKÓW NA ŻĄDANIE, w którym autobusy zatrzymywały się na oznaczonych tak przystankach pomimo braku wyraźnego żądania pasażera.

1. Przystanki „na żądanie” oznaczone są specjalną tabliczką "NŻ PRZYSTANEK NA ŻĄDANIE"
2. Na przystankach „na żądanie” kierowca autobusu nie zatrzyma się, jeśli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu lub nikt na przystanku nie zasygnalizuje, że chce wsiąść do autobusu.
3. Chcąc wysiąść z autobusu na przystanku „na żądanie” należy nacisnąć przycisk „stop” lub „symbol drzwi” (w ten sposób sygnalizujemy chęć opuszczenia pojazdu). Warto pamiętać, aby nie robić tego w ostatniej chwili, kiedy autobus znajduje się już na wysokość przystanku, lecz stosunkowo wcześniej - tak, aby kierowca mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.
4. Chcąc wsiąść do autobusu na przystanku „na żądanie”, pasażer musi być widoczny dla kierowcy i zasygnalizować wsiadanie podniesieniem ręki – powinien więc stanąć tak, aby kierujący autobusem łatwo mógł go dostrzec.
5. Oznaczenie „NŻ” występuje także na rozkładach jazdy (przy nazwie przystanku) – zarówno tych umieszczonych na przystankach, jak i w aplikacji ON Time). Informacja jest przekazywana także w zapowiedziach głosowych.
6. Nocna linia "100" kursuje tak, jakby wszystkie przystanki na jej trasie były przystankami "na żądanie", pomimo braku oznaczenia. Autobus zatrzyma się wyłącznie na życzenie pasażera.

Przystanki na żądanie to rozwiązanie z powodzeniem stosowane w wielu miastach w kraju i w Europie. Na takim przystanku jeśli nie ma pasażerów którzy chcą wsiąść, albo wysiąść, autobus po prostu się nie zatrzymuje.
 
Koniec okresu przejściowe przystanków na żądanie
BIP MZKMiasto KoninFundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoUnia Europejska
© 2020 MZK w Koninie Spółka z o.o.
created by PERSABIO
facebook MZKtwitter MZKNapisz do nas