przejdź do zawartości
Aktualności

Pierwszy polski autobus elektryczny trafi do Konina

W minionym tygodniu w siedzibie ARP S.A. w Warszawie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy trójstronnej, na dostawę w formie leasingu autobusu PILEA, produkowanego przez ARP E-Vehicles Sp. z o.o., pierwszego całkowicie polskiego autobusu elektrycznego.
Podpisania umowy dokonali:
Pani Magdalena Przybyła – Prezes Zarządu, w imieniu MZK Konin Sp. z o.o.,
Pan Wojciech Miedziński  – Prezes Zarządu,  w imieniu ARP Leasing,
Pan Michał Maćkowiak – Wiceprezes Zarządu, w imieniu ARP E-Vehicles Sp. z o.o.
PILEA to niewielki, zeroemisyjny pojazd z napędem elektrycznym, który dzięki nowoczesnej technologii i małym gabarytom, znakomicie sprawdzi się jako miejski środek transportu, szczególnie na linii nocnej.  Został zaprojektowany przez polskich konstruktorów z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, z troską o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia.
Konstrukcja szkieletu pojazdu została wykonana w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych a użycie elementów poszycia zewnętrznego z aluminium i laminatów poliestrowych pozwoliło uzyskać niską masę pojazdu.
Baterie napędzające autobus zostały umieszczone pod podwoziem, co znacznie obniżyło środek ciężkości pojazdu i poprawiło jego parametry trakcyjne.
Wielofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi gwarantuje większą sprawność i przeciążalność silnika, a także lepsze osiągi pojazdu oraz zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu baterii.
Nasz nowy autobus, jeszcze pod nazwą ARP E-Vehicles, testowaliśmy w Koninie w październiku ubiegłego roku. Spotkał się on wtedy z bardzo życzliwym przyjęciem, zarówno pasażerów, jak i kierowców MZK. Rok później znajdzie się on w naszym taborze już na stałe, a Konin będzie pierwszym miastem w Polsce, po ulicach którego jeździć będzie PILEA – polski, innowacyjny, lekki, elektryczny autobus.
 
BIP MZKMiasto KoninFundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoUnia Europejska
© 2020 MZK w Koninie Spółka z o.o.
created by PERSABIO
facebook MZKtwitter MZKNapisz do nas