O nas - Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o.

MIEJSKI ZAKŁAD KOMUNIKACJI W KONINIE SPÓŁKA Z O.O.

Przejdź do treści

O nas

O nas
Witamy na stronie
Miejskiego Zakładu Komunikacji
w Koninie Sp. z o.o.
Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i punktualność. Nowe wymagania oraz oczekiwania klientów narzucają nam konieczność stałego doskonalenia świadczonych usług. Chcemy, aby nasz zakład był przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla mieszkańców miasta.

Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. obsługuje 22 linii (w tym jedna nocna), mając do dyspozycji 57 autobusów. Wszystkie autobusy są niskopodłogowe, ze względu na to, że często pasażerami są osoby niepełnosprawne, starsze oraz dzieci. Rocznie MZK przewozi około 10.000.000 pasażerów. Są nimi nie tylko mieszkańcy Konina, ale także gmin: Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Stare Miasto, Kleczew. Kierowcy pokonują rocznie około 3,5 miliona kilometrów.
MZK może pochwalić się wieloma osiągnięciami. W 2004 roku przyznano Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, w zakresie przewozu osób w lokalnym transporcie zbiorowym. Otrzymał także certyfikat „Najwyższa jakość w motoryzacji”, przyznany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie badań nad Jakością. Docenione zostało również wprowadzenie przez MZK w Koninie we wrześniu 2006 roku pionierskiego w kraju systemu przekazywania na przystankach informacji o poruszaniu się autobusów. Właśnie za to w ręce zakładu trafiła statuetka HIT-a oraz wyróżnienie w konkursie „Przedsiębiorstwo Plus Technologia”, przyznane w V kongresie technologicznym. W roku 2009 Miejski Zakład Komunikacji otrzymł tytuł i Certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play" 2009.

Komunikacja miejska funkcjonuje w Koninie 35 lat. Początkowo funkcjonował Zakład Komunikacji Autobusowej, wchodząc w skład Oddziału Dróg i Ulic Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Początki były skromne. ZKA zatrudniał zaledwie kilkunastu kierowców i dysponował 5 Jelczami.

W 1983 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stało się samodzielnym podmiotem gospodarczym, jako przedsiębiorstwo państwowe. Dwa lata później przeprowadziło się do nowo wybudowanych obiektów zajezdni autobusowej przy ul. Buczka oraz przejętych od PGKiM budynków przy ul. Nadrzecznej. Mimo zwiększenia bazy technicznej i taboru autobusowego przedsiębiorstwo borykało się  z różnymi trudnościami. Na początku lat 90-tych MPK miało 90 autobusów. Rocznie przewoziło około 20 mln. pasażerów.

Nowy etap rozpoczął się w 1991 roku. Wtedy to, decyzją Rady Miasta Konina firma została przekształcona w Miejski Zakład Komunikacji. Wiązało się to z nową formą organizacyjną. Z przedsiębiorstwa MZK stało się zakładem budżetowym. Od 28.06.2018r. firma funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W chwili obecnej MZK posiada tabor na bardzo wysokim poziomie. W 2017 roku zakupiono 8 nowoczesnych autobusów marki Scania. Łącznie MZK posiada 57 autobusów.

Obecnie załogę tworzą 194 osoby, w tym 110 kierowców, 25 mechaników, 40 - w grupie pozostałych oraz 19 pracowników administracji.

Historię MZK tworzyli emeryci i renciści. Obecnie jest ich ponad 100 osób.
Wróć do spisu treści