O NAS - Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o.

Idź do spisu treści

Menu główne:

 
 
 Komunikacja miejska funkcjonuje w Koninie 35 lat. Początkowo funkcjonował Zakład Komunikacji Autobusowej, wchodząc w skład Oddziału Dróg i Ulic Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Początki były skromne. ZKA zatrudniał zaledwie kilkunastu kierowców i dysponował 5 Jelczami.

W 1983 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stało się samodzielnym podmiotem gospodarczym, jako przedsiębiorstwo państwowe. Dwa lata później przeprowadziło się do nowo wybudowanych obiektów zajezdni autobusowej przy ul. Buczka oraz przejętych od PGKiM budynków przy ul. Nadrzecznej. Mimo zwiększenia bazy technicznej i taboru autobusowego przedsiębiorstwo borykało się  z różnymi trudnościami. Na początku lat 90-tych MPK miało 90 autobusów. Rocznie przewoziło około 20 mln. pasażerów.

Nowy etap rozpoczął się w 1991 roku. Wtedy to, decyzją Rady Miasta Konina firma została przekształcona w Miejski Zakład Komunikacji. Wiązało się to z nową formą organizacyjną. Z przedsiębiorstwa MZK stało się zakładem budżetowym. Od 28.06.2018r. firma funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W chwili obecnej MZK posiada tabor na bardzo wysokim poziomie. W 2017 roku zakupiono 8 nowoczesnych autobusów marki Scania. Łącznie MZK posiada 57 autobusów.

Obecnie załogę tworzą 194 osoby, w tym 110 kierowców, 25 mechaników, 40 - w grupie pozostałych oraz 19 pracowników administracji.

Historię MZK tworzyli emeryci i renciści. Obecnie jest ich ponad 100 osób.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego